UNESCO Gastronomi Şehirleri’nde Anadolu’dan Lezzetler: Gaziantep ve Hatay

UNESCO Gastronomi Şehirleri’nde Anadolu’dan Lezzetler: Gaziantep ve Hatay

Anadolu, tarihiyle binlerce yıllık gelenekleri bugüne taşımaktadır. Dünyamızın en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Anadolu coğrafyası, medeniyetleri barındıran ve kültürlerin bir arada pekiştiği bir ortamı temsil etmektedir. Coğrafi olarak sunduğu avantajlar ve doğal güzellikleriyle Anadolu, dünya üzerindeki cennet topraklardır. Elbette bu topraklar üzerinde yaşamış uygarlıkların, farklı toplulukların birbiriyle olan iletişimi ve etkileşimi ile, Anadolu birikimi günümüze kadar aktarılmıştır.

Anadolu birikiminin öne çıktığı konulardan bir tanesi de şüphesiz ki gastronomidir. Güzel Anadolumuz çeşit çeşit bölgesi ve yöreleriyle dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahiptir. Her bir köşesinde farklı lezzetlerle büyülenebileceğiniz Anadolu coğrafyasının, gastronomi faaliyetleriyle günümüzde de öne çıkması kimseyi şaşırtmıyor. Elbette dört bir köşesinde özel yemekler var ancak iki şehrimiz, artık tescilli bir şekilde gastronomi başarısı elde etmiş durumda. 2015 yılında listeye giren ilk şehrimiz olan Gaziantep’in ardından bir diğer şehrimiz olan Hatay, benzersiz lezzetleriyle listedeki yerini aldı.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı: Gastronomi Şehirleri

 2004 yılı itibariyle hayata geçen UNESCO projesi Yaratıcı Şehirler Ağı, Dünya kentlerini çok sayıda özellik üzerinden listelemekte ve onurlandırmaktadır. Şehirlerin tarihi, kültürel dünyası, hikayeleri, mimari yapıları, lezzetleri ve birçok özellikleri üzerinden yaratıcılıkları ortaya konmaktadır. Bu şekilde mevcut zenginliğin daha da geliştirilmesi ve kültürel çeşitliliğin artırılması amaçlanmaktadır.

7 ayrı tema üzerinden yaratıcı şehirler belirlenmektedir. Bunlar edebiyat, film, müzik, zanaat, halk sanatları, tasarım, gastronomi ve medya sanatları olarak ayrılmaktadır. Hatay ve Gaziantep şehirlerinin gastronomi listesinde yer almalarının yanı sıra, Kütahya ilimiz zanaat temasında, İstanbul ise tasarım temasında kendine yer bulmaktadır.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda an itibariyle 72 farklı ülkeden 180 şehir yer almaktadır.

UNESCO Gastronomi Şehirleri Arasında İkinci Şehrimiz: Hatay ve Zengin Mutfağı

Hatay, güneydoğu bölgemizin zengin mutfağa sahip kentlerinden sadece bir tanesi. Bulunduğu bölge üzerinden değerlendirildiğinde, dünyamızın en eski yerleşim yerlerine sahip coğrafyalarına en yakın yerler arasında olduğu anlaşılmaktadır.
Hatay, 600’ün üzerinde yemek reçetesine sahip bir şehirdir. Et, sebze, tatlı, hamur işi, mezeler veya kahvaltı çeşitleri… Her konuda benzersiz lezzetleri sofralara getiren bir şehir Hatay.
Oruk, Humus, Fellah Köftesi, Muhammara, Biberli Ekmek, Kömbe, Ispanaklı Borani, Sürk Peyniri ve Künefe gibi lezzetleriyle Hatay bu listede olmayı fazlasıyla hak ediyor.

Gastronomi Başkentlerinden Bir Tanesi, UNESCO Listesindeki İlk Gururumuz: Gaziantep

Tarihi İpek Yolu hattı üzerinde yer alan Gaziantep, güney doğu bölgemizdeki bir başka zengin mutfağa sahip şehrimiz. Hatay gibi kendine ait yüzlerce yemek reçetesine sahip olan Gaziantep, sayısız yemekle öne çıkıyor ve lezzeti sofralara getiriyor. Özel tatlara ve dokulara sahip mutfağıyla, eşsiz bir mutfak örneği sergiliyor. Türkiye’den UNESCO’nun gastronomi temasına girme başarısı gösteren ilk şehir olması boşuna değil.

Katmer, baklava, beyran ve sayısız kebap çeşidiyle bu satırları okurken bile ağız sulandırıyor.

Aryum Farkıyla Bu Coğrafyayı Keşfe Çıkın: Hem Kültür Hem Lezzet Turu

Aryum Turizm, sizleri Gaziantep’in kültürel dünyasına davet ediyor. Böylece Gaziantep’in sayısız kültürel öğesini keşfederken, lezzetlerini de tadabileceksiniz. Gaziantep turu, aynı zamanda Şanlıurfa, Göbeklitepe ve Halfeti’yi de kapsamaktadır. 

Gaziantep’de Zeugma Müzesi’nden Bey mahallesine, Ayıntap Kalesi’nden, Zincirli Bedesteni’ne kadar. Bakırcılar çarşısı, Almacı pazarı, Tekke Camii gibi özel noktaları ziyaret edebilecek, Gaziantep’in özel lezzetlerini tadacak fırsatları yakalayabileceksiniz. Tahmin Kahvesi’nde sütlü menengiç kahvesiyle eşsiz bir deneyime adım atacaksınız.