Karia’da Bir Büyük Antik Kent: Stratonikeia Antik Kenti

Karia’da Bir Büyük Antik Kent: Stratonikeia Antik Kenti

Stratonikeia Antik Yerleşkesi, geçmişten günümüze antik dünyanın izlerini kusursuz bir şekilde taşıyor. Günümüz antik kalıntıları arasında iyi durumda kalmış olanlar arasında yer alan Stratonikeia Antik Kenti, ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Bugün bile Stratonikeia içinde antik dünya kalıntılarının izlerini rahatlıkla seçebilir, geçmişe doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Stratonikeia Antik Kenti Nerededir?

Ülkemizin en güzel şehirlerden biri olan Muğla sınırları içinde, Yatağan ilçesine bağlıdır Stratonikeia Antik Kenti. Geçmişten günümüze sayısız isim değişikliği yaşamış olan bu yerleşke Hititler döneminden bu yana hüküm süren topluluklara göre farklı şekilde isimlendirilmiştir. Atriya, Khrysaoris, Idrias, Hekatesie, Stratonikeia, Hadrianoupolis ve en sonunda Eskihisar… Bugün de Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar mahallesi sınırları içinde yer almaktadır.

Kadıkule Tepesi’nin kuzeye bakan tarafında yer alan Stratonikeia Antik Kenti, çok sayıda yolun bağlantı noktasında yer almasıyla konum olarak önemli bir yere sahiptir.

Antik Yıllardan Günümüze: Stratonikeia Antik Kenti

Stratonikeia tarihi üzerine yapılan çalışmalar gösteriyor ki Bronz Çağı’na dek uzanan bir zaman yolculuğu bizleri kucaklıyor. Hititler döneminin ardından Helenistik dönemi, Roma ve Doğu Roma yıllarını yaşayan Stratonikeia, beylikler dönemini de yaşayarak yakın geçmiş üzerinden bugünlere ulaşmıştır. 

Güzel ülkemiz antik çeşitlilik bakımından oldukça zengindir. Stratonikeia Antik Kenti de bunlardan bir tanesi ve son yıllarda adını duyurmasıyla popüler bir gezi noktası haline geldi. Üstelik sanılanın aksine Stratonikeia Antik Kenti, oldukça büyük bir alanı kaplamaktadır. Uzun surları ve içinde bulunan yapıları göz önünde bulundurulduğunda, büyük toplulukların bu coğrafyada yaşadığı öngörülmektedir.

Sayısal olarak henüz çok fazla yapı ortaya çıkarılamamış olsa da tahmin edilen ortaya çıkarılanın çok daha üzerindedir. Uzun sur duvarlarının yanı sıra, Gymnasion, Tiyatro, Roma Hamamları, Agoralar, Roma Çeşmeleri, şehir kapıları, Selçuk Hamamı, Camiler, Osmanlı Çeşmeleri, Ağa Evleri gibi tarihten günümüze tanıklık edeceğiniz sayısız mimari eser barındırmaktadır.

Bu özelliğiyle Stratonikeia Antik Kenti, kültürlerin bir arada yükseldiği bir noktadır diyebiliriz. Özellikle mimari açıdan değerlendirildiğinde, antik zamanların mimarisinden Osmanlı mimarisine kadar çeşitli bakış açılarının tek bir noktada yükseldiğini söylemek hiç de abartı olmaz. Tüm yapıların tarihsel sağlamasını da yapmak hiç zor değil, çünkü Stratonikeia Antik Kenti bulundurduğu yazıtlarla tarihe tanıklık etmektedir.

Stratonikeia Antik Kenti Bugün Bile Yazıtlarıyla Tarihe Tanıklık Ediyor

Stratonikeia Antik Kenti’nin bugün dahi önemli yolların kesişim noktasında oluşu tesadüf değil. Çünkü antik dönemlerde bile önemli ticaret yollarını birbirine bağlayan bir noktada inşa edilmiştir. Böyle özel bir nokta olması dolayısıyla zenginliğin var olduğu bu alan, elbette çeşitli eserlere ve yazıtlara da ev sahipliği yapmıştır. Bu yazıtlar da bugün çok sayıda bilgiyi bizlere aktarmaktadır. Kuzey duvarının iç ve dış cephesinde yer alan yazıtlar, günümüze geçmişten bir ışık tutar.

Bu yazıtların iç cephede olan kısmında Stratonikeia Antik Kenti Takvimi, dış cephesinde yer alan kısmında ise satılan malların ve hizmetlerin fiyatlarına dair bilgiler yer almaktadır. Buradan çıkarabileceğimiz sonuç, Stratonikeia Antik Kenti’nin antik dönemin oldukça önemli duraklarından biri olduğudur.

Gladyatörler ve Aşıklar Kenti Stratonikeia’da Zaman Tüneli Serüvenine Adım Atın

Menippos’un memleketi, Karia’nın durağı, Zeus Khrysaereon Tapınağı’nın yükseldiği, en büyük Gymnasion’a sahip olan, ölümsüz aşkların yaşandığı beyaz mermerlerle döşeli siyasi merkez Stratonikeia, benzersiz bir deneyim için şimdi sizleri bekliyor.

Aryum Turizm tecrübesiyle, ne zaman gidilir, nasıl gidilir, Stratonikeia’da gezilecek yerler neresidir sorularını düşünmeden, geçmişe doğru bu zaman tünelinde yolculuğa çıkın.

Farklı dönemlere ait sayısız detayla sizleri buluşturan Stratonikeia Antik Kenti’ni Aryum Turizm ile şimdi keşfedin.