Göbeklitepe: Tarih Burada Yeniden Yazılıyor

Göbeklitepe: Tarih Burada Yeniden Yazılıyor

Göbeklitepe’nin keşfedilmesi, tarihin akışında gerçek olarak inandığımız çok sayıda bilginin yerle bir olmasına sebep oldu. Günümüzde dizilere, belgesellere konu olan Göbeklitepe, mevcut bilgimiz üzerinden değerlendirildiğinde medeniyetin doğduğu yer olarak tanımlanmaktadır.

Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın 15 kilometre kadar dışında yer almaktadır. Örencik Köyü sınırları içinde bulunan Göbeklitepe’de çalışmalar hala devam etmektedir ve toplanılan bilgiler ışığında yapılan araştırmalar her geçen gün bazı gerçekleri açığa çıkarmaktadır.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Girmiş Bir Tapınak: Göbeklitepe

Göbeklitepe’de yapılan kazı çalışmaları ve araştırmalar gösteriyor ki bu nokta bir tapınak. Öyle sıradan bir tapınak da değil, günümüz dünyasında bilinen en eski tapınaktır Göbeklitepe.

Temel oluşumu dev sütunlar ve dev sütunları çevreleyen üst üste dizilmiş ağır taşlardan meydana gelmektedir. Bu sütunların ağırlıkları sandığından daha fazla… 40 tondan 60 tona varan ağırlıklara sahip sütunların nasıl taşındığı net bir şekilde bilinmiyor. Teknolojiden yoksun bir döneme ait olduğu için bu yapının nasıl bu hale getirildiği hala bir merak konusu. Şu ana kadar yapılan gözlemler üzerine çok sayıda insan ve hayvan gücünün birlikte kullanıldığına inanılıyor.

Hayvanlar yalnızca taşıma sürecinin bir parçası değiller. Çünkü Göbeklitepe’de ortaya çıkarılan sütunlar ve taşlarda bolca hayvan şekli göze çarpmaktadır. Üstelik estetik açıdan oldukça ilgi çekici olan bu kabartmalar, üç boyutlu şekilde yapılmıştır. Aslan, yılan, yaban domuzu ve ördek gibi hayvanların kabartmalarına ulaşılmıştır.

Sistematik Toplantılardan Yerleşik Hayata Uzanan Bir Serüven

Göbeklitepe’nin şüphesiz tarihte değiştirdiği en büyük bilgi, yerleşik hayata geçişle alakalıdır. Öncelikle belirtmeliyiz ki Göbeklitepe tapınağının keşfi ile insanların yerleşik hayata geçmeden önce de birtakım sebepler üzerine belli noktalarda toplandığını anlamaktayız.

Henüz avcı ve toplayıcı olarak yaşanılan bu dönemde böyle bir tapınağın varlığı çok fazla bilgiyi açığa çıkarmıştır. Bilinen gerçek, insanların tarımın keşfiyle birlikte yerleşik hayata geçtiğidir. Ancak Göbeklitepe bu bilgiyi çürütecek yenilikleri gün yüzüne çıkarmıştır.

Tapınak olması sebebiyle dini olsun veya olmasın o dönem insanları için özel ve kutsal kabul edilen bir nokta olan Göbeklitepe, burada belirli zamanlarda toplanan insanların buraya kalıcı olarak yerleşmelerindeki ana motivasyon konumundadır. Hal böyle olunca buraya yerleşen insanlar yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için tarımsal faaliyetlere başlamışlardır. Bulunduğu bölge üzerinden değerlendirildiğinde de oldukça bereketli bir coğrafyada bulunan Göbeklitepe, büyük bir insan topluluğun ihtiyaçlarını karşılayacak verimliliğe sahiptir.

Verimliliğinin yanı sıra, ortaya çıkan bilgilerden bazıları buğdayın ana yurdunun Göbeklitepe olduğunu işaret etmektedir. Yalnızca buğday değil, bira üretimi konusunda da ilginç bulgular bulunmakta. Bira varili olarak değerlendirilebilecek malzemelerin yanı sıra fermantasyon izleri taşıyan tahılları da içinde bulunduran Göbeklitepe, bira için tarımsal faaliyetler gerçekleştiğini de bizlere anlatmaktadır.

Neolitik Çağ’dan Günümüze: Tarihte Göbeklitepe Yolculuğu

Eski zamanlarda temizlenerek kapatıldığı ve gizli tutulmaya çalışıldığına dair şüpheler barındıran Göbeklitepe, Neolitik döneme aittir. Ayrıca tapınak içindeki bazı noktaların su geçirmez zeminlere sahip olması, bu noktalarda sıvı kullanılarak ayin yapıldığına dair çeşitli işaretleri beraberinde getirmiştir.

Göbeklitepe bugün sunduğu verilerle beraber, Neolitik Çağ insanlarının dünyalarına dair çok sayıda bilgiye ışık tutmaktadır.

Aryum Turizm ile Tarihe Doğru Bir Serüvene Atılın

Aryum Turizm tecrübesiyle güneydoğu bölgemize doğru bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Gaziantep, Şanlıurfa, Göbeklitepe ve Halfeti turumuzla bu eşsiz yolculuğa hep beraber çıkıyoruz.

İstanbul ve Chicago üniversitesinden sayısız araştırmacının yüzey araştırmaları sırasında bulunan ve bir çiftçinin yönlendirmesiyle araştırmaları başlayan Göbeklitepe, bugün ziyaretçilerini kabul etmeye devam ediyor.

Sizler de yalnızca tarihi yeniden yazan Göbeklitepe’yi görmekle kalmayacak, tur kapsamında yer alan illerde çok sayıda kültürel gezi de yapmış olacaksınız. Bu deneyime Aryum Turizm farkıyla ortak olun, mistik bir yolculuğa adım atın.