Mistik Bir Dünyaya Yolculuk: Mardin-Midyat

Mistik Bir Dünyaya Yolculuk: Mardin-Midyat

Mardin ve ilçesi Midyat, tarihi ve yaşadığı hikayeler göz önünde bulundurulduğunda, ülkemizin en zengin geçmişine sahip bir bölgeyi akıllara getiriyor. En önemlisi, yüzyıllar içinde biriktirdiği bu zengin dünyasını hala korumayı başaran Mardin-Midyat, sizleri gerçekten mistik bir yolculuğa çıkarıyor. Sayısız topluluğa ev sahipliği yapmış bu coğrafyada adeta bir zaman tüneli içinde kendinizi kaybedeceksiniz. Mardin-Midyat, bugünden antik yıllara uzanan geçmişiyle şimdi önünüze seriliyor.

Kültürlerin Harmanlandığı Diyarlardan Bir Tanesi: Mardin ve Tarihi

Mardin on binlerce yıl öncesine dayanan tarihiyle sayısız kültürün buluşup harmanlandığı bir nokta halini almıştır. Bir kültür mozaiğinden söz edilecekse, orada Mardin’i geçirmemek olmaz. Çünkü Mardin, sayısız farklı topluluğun dil, din ve kültür ögelerinin buluştuğu yerdir.

Tarihi on binlerce yıl öncesine dayansa da yerleşik hayata geçen ilk misafirlerini M.Ö. 6750 yıllarında kabul eden Mardin, bu tarihten sonra medeniyetler şehri halini alacaktır. Sümerler, Akadlar, Subarular gibi sayısız topluluk ve büyük uygarlığa ev sahipliği yapmaya başlamış Mardin, kültürlerin doğduğu ve aktarıldığı bir toprak, bir yuva olmuştur.

Subarulardan, Sümerlerden ve Akadlardan başlayan bu kültür aktarım zinciri Babil İmparatorluğu ve Huri Krallığı’na, oradan da Roma İmparatorluğuna kadar uzanmıştır. Doğu Roma yani Bizans hakimiyetinin ardından Arap Fethi gelmiştir ve sırasıyla Hamdaniler, Selçuklular, Zengiler, Artuklular, Timur, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlı dönemleri yaşanmıştır.

Şimdi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, bugün bile bu kültürlerin tadını, kokusunu hissedebileceğiniz bu coğrafya; keşfetmeye değer, özel bir dünyanın kapılarını aralıyor. Her misafiri ona diğerleri kadar iyi davranmasa da, inşa edildiği gibi yakılıp yıkılsa da günümüze kadar taşıyabildiği özel değerleriyle Mardin, gizemli bir serüvene atılmak isteyenlerin adresi.

Mağaralar Kenti, Efsaneler Şehri: Midyat Tarihine Bir Bakış

İsmi hakkında çok sayıda rivayet bulunan Midyat, Mardin gibi zengin bir coğrafyanın en meşhur köşesi konumunda. Tarihinin de ait olduğu Mardin topraklarından aşağıya kalır yanı yok…

Midyat isminin anlamı konusunda “Ayna” cevabı da ortaya atılmış olsa da mağaralar kenti anlamına gelen “Matiate” kelimesinden geldiğine inanılmaktadır. Matiate ismi bizi Asur yazıtlarına kadar götürmektedir.

Sınırları içinde bulundurduğu topluluklar, Mardin’in geçmişi ile paralellik göstermiştir. Midyat, bir diğer adıyla mağaralar şehri, mağaralarla dolu yeraltı dünyasıyla bu topluluklara korunak olmuştur. Şimdiyse bizlere geçmişten büyük izler sunan, tarihi ve kültürüyle zengin bir gezi rotası…

Mardin ve Midyat Coğrafyası’nda Mistik Bir Yolculuğa Aryum Tecrübesiyle Çıkın

Aryum Turizm, yıllara uzanan tecrübesiyle güzel ülkemizin gezi rotalarını ve keşfetmeniz gereken özel noktaları bilir. Sizlere benzersiz bir deneyim yaşatmak için yola çıkar. Mardin ve Midyat ilçesi gibi her köşesi tarihin izleriyle kaplı bir ortamda, hiçbir detayı kaçırmadan keşfetmek istiyorsanız, bu serüvende bizlere katılın.

Mardin’e gelmeden önce neler bilmelisiniz? Mardin’e nasıl gidilir? Mardin’de ulaşım nasıl olur? Mardin’de şehir içi ulaşım detayları nelerdir? Mardin’de gezilecek yerler nerelerdir? Mardin’de ne kadar kalınmalıdır? Mardin’de ne yenir ne içilir? Mardin’e ne zaman gidilmelidir? Biliyoruz, sorulacak soru çok… Aryum Turizm, yıllar içinde biriken deneyimiyle her sorunun cevabını sizlere sunacak. Sizlere soru işaretlerini dert etmeyeceğiniz konforlu bir seyahat sağlayacak, hem de zengin bir rota içinde.

Aryum Turizm Mardin-Midyat gezisi, Diyarbakır, Mardin, Midyat, Hasankeyf ve Dara Antik Kenti çerçevesinde, sayısız tarihi noktayı sizlerle buluşturuyor.

Gezinin Mardin-Midyat ayağında Mor Gabriel Manastırı, Devlet Konuk Evi, Kırklar Kilisesi, Mardin Müzesi, Abbara Geçiti, Ulu Cami, Deyrulzafaran Manastırı, Dara Antik Kenti ve Kasımiye Medresesi gibi değerli noktaları keşfe çıkıyoruz.

Elbette tur süresince badem şekerleri, kahveler gibi lezzetlerden; Mardin-Midyat sokaklarında kaybolmaya; Mezopotamya Ovasını seyre dalmaya kadar çok sayıda büyülü anıyı sizlere kazandırıyoruz.