lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit

Araç Kalkış Noktaları ve Saatleri

 • 05:45 Mavişehir Mavibahçe Avm önü
 • 05:50 Bostanlı İskele önü
 • 06:00 Karşıyaka Anıt önü
 • 06:20 Lozan Meydanı Atatürk Lisesi önü
 • 06:45 Bornova E.Ü.H. önü

1. GÜN

Önceden belirlediğimiz noktalardan siz değerli misafirlerimizi aldıktan sonra Akhisar – Susurluk‘ta vereceğimiz molalarımızın ardından, Anadolu’nun ilk Türk başkenti ve Hıristiyanlığın en önemli 3 şehrinden biri olan İznik’e varıyoruz. Serbest olarak öğle yemeğimizi aldıktan sonra, İznik’te şehir turumuza başlıyoruz. Yenişehir ve Bursa yönüne giden yolun başındaki Yenişehir Kapısı, şehir surlarının doğusundaki Lefke Kapı, İznik'ten Yenişehir ve Bursa yönüne giden yolun başındaki İstanbul Kapı gezilerinden sonra Süleyman Paşa Medresesi'ni görüyoruz. Daha sonra ilk durağımız M.S. IV. yy.'da yapılan Ayasofya Kilisesi. Sırasıyla Osmanlı mimarisinin İznik'teki en önemli abidevi yapısı olan Yeşil Camii'yi ve 14. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Nilüfer Hatun İmaratı İznik Müzesi'ni ziyaret ediyor, İznik Nilüfer Hatun Çini çarşısında alışveriş molası veriyoruz. Daha sonra extra olarak İznik gölünde gün batımını manzarasında tekne turumuzu gerçekleştiriyoruz. Tekne turumuzun ardından otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama İznik’te otelimizde.

2. GÜN

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz ve nüfus mübadelesi öncesi bir Rum yerleşimi olan ve mübadeleden sonra da mimari kimliğini korumuş olan Trilye’ye (Zeytinbağı) hareket ediyoruz. Eski Rum evlerini ve Taş mektebi gördükten sonra Bizans İmparatorluğu zamanında Anadolu’da Hristiyanlığın yayılması ile beraber ilk şapellerden birisi olan, günümüzde ise Büyük Fatih Camii olarak ibadete açılan Fatih Camii’ni geziyoruz. Zeytin ve zeytinyağı alışverişlerimizi yapıyoruz. Sahilde vereceğimiz kahve molamızın ardından Tirilye’den ayrılıyor ve Mudanya’ya geçiyoruz. Öğle yemeğimizi serbest olarak Mudanya’da aldıktan sonra, tarihimize damga vurmuş bu şirin ilçemizde sahilde yürüyüş yaparak; Giritli Sokağı’nı, Osmanlı Döneminin en güzel ahşap oymacılığı örneklerini görebileceğimiz Mudanya Mütareke Evi’ni, Kent Müzesini ve Apostoloi Kilisesi (Aydınlar Kilisesi)'ni geziyoruz. Mudanya’daki serbest zamanımız sonrasında rehberimizle buluşarak, Misi Köyüne hareket ediyoruz. Köyün kuruluşu M.S. 183’e dayanıyor. Alex adlı bir keşiş ve yanındaki 85 Hıristiyan, o zamanki adı ile Mysia‘a yerleşiyor. Köy İncil konsüllerinin yapıldığı bir yer olduğu için Hırıstiyanlar için ayrı bir öneme sahip. Ayrıca köyde yer aldığı söylenen Kavacık Sultan Yatırı‘nın da müslümanlar için önemli olduğu söyleniyor. Misi her ne kadar eski bir Rum Köyü olsa da mimari açıdan Osmanlı izleri görülüyor. Klasik ahşap evler Osmanlı’da sıkça görülürdü. Safranbolu evleri ya da Topkapı Sarayı yanındaki Soğukçeşme Sokak’taki ahşap evler bu mimarinin en bilinen örnekleri. Misi köyünde bu ahşap evler bir renk cümbüşü içerindeler. Misi’nin İpek Evi nde alışverişimizi yaptıktan sonra Misi Etnografya Evi'ni ve Fotoğraf Müzesi'ni ziyaret ediyoruz. Rehberimizden bilgileri aldıktan sonra Bursa’ya doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Bursa’da otelimizde.  

3.GÜN

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz. Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi ve Bursa’nın fethini gerçekleştiren oğlu Orhan Gazi’nin türbelerinin bulunduğu Tophane semtine gidiyoruz. Buradaki türbe ziyaretlerimizin ardından, Bursa’nın en önemli Osmanlı mirası olan Ulu Camii ve yanı başındaki tarihi Kozahan’ı ziyaret  ediyoruz. Daha sonra Yeşil Cami, Emir Sultan Cami, Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı), Muradiye Kulliyesi ve Irgandı Köprüsü'nü gördükten sonra öğle yemeği ve alışveriş için serbest zaman alıyor, sonrasında Uludağ’ın eteklerinde kurulmuş eski bir Osmanlı yerleşimi olan 700 yıllık geçmişi olan Cumalıkızık beldesine gidiyoruz. Burada taş döşeli sokakları ve ahşap evlerden oluşan tarihi köyü gezip ardından yola çıkıyoruz. Gerekli molaların ardından İzmir’e ulaşıyor, siz değerli misafirlerimizi alış noktalarımıza bırakarak bir sonraki Aryum turunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Lüks Araçlarla ile ulaşım
 • Hotelde 2 gece konaklama
 • Otelde Alınan Sabah Kahvaltıları- Akşam Yemekleri
 • Programda belirtilen tüm turlar ve geziler
 • Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • İlk gün yolda alacağımız sabah kahvaltısı
 • Tüm öğle yemekleri
 • Tüm içecekler
 • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri (İznik Yeşil Türbe :10 TL-Mudanya Mütakere Ev Müze: 6 TL-Misi Etnografya Evi: 5 TL.-….)
 • Otelde yer alan mini bar ve ekstra harcamalar
 • İznik’te tekne turu :25 TL.