lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit
lorem ipsum dolor sit

Diyarbakır Kaleiçi - Mardin - Kırklar Kilise - Mardin Müzesi - Ulu Camii - Midyat - Mor Gabriel Süryani Manastırı - Midyat Gümüşçüler Çarşısı - Hasankeyf - Dara Antik Kenti - Deyrulzefaran Manastırı - Kasımiye Medresesi

1. Gün

Sabah saat 04.15'de İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç hatlar Sun Express kontuarının önünde buluşuyoruz ve en geç 04.45'te check in ve boarding işlemlerini bitirdikten sonra acentamız eşliğinde XQ 9192 Sefer sayılı uçuş ile saat 06.00’da Diyarbakır uçağımıza biniyoruz. Saat 07.55'de Diyarbakır’a varıyoruz. Diyarbakır Havalimanı’nda bizi bekleyen rehberimiz ve tur otobüsümüze ulaştıktan sonra kahvaltı molası için  Kale içi’ne geçiyoruz. Kahvaltı sonrası panoramik Sur gezimizi tamamlayıp Hasankeyf’e doğru hareket ediyoruz. Gap projesi kapsamında sular altında kalacak olan Hasankeyf’e ulaşıyoruz. Panoramik olarak mağara evleri, taş köprü, El Rızk camisi ve Sultan Süleyman külliyesini görüp Dicle nehri kıyısında bir kahve molası veriyoruz. Daha sonra yolculuğumuz Aptin bölgesinin kalbi olan Süryani cemaatinin en önemli yerleşimlerinden olan Midyat’a hareket ediyoruz. Dünyanın en büyük manastırlarından birisi olan Mor Gabriel Manastırı'nı ziyaret ediyoruz. Ve Midyat Merkez'e dönüp serbest olarak öğle yemeğimizi aldıktan sonra birçok dizi ve filmin çekildiği aynı zamanda güzel bir eski Midyat evi olan Devlet Konuk Evi’ni ziyaret edip Midyat mimarisi hakkında rehberimizden bilgiler alıyoruz. Evi dolaşırken terasına çıktığımızda eski Midyat'ın bütün manzarasını alabildiğine görüp fotoğraflıyoruz. Tarihi Midyat Sokakları’nda yapacağımız güzel yürüyüş sonrasında ülkemizde Gümüş-Telkari sanatının kalbi sayılan çarşılarında alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Ömerli Yeşilli üzerinden Mardin’e dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklamamız ise Hilton Garden Inn Otelde.

2. Gün

Sabah kahvaltımızı aldıktan sonra şehir merkezine hareket ederek Kırklar Kilisesi ve Mardin Müzesi'ni rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Mardin’in meşhur badem şekerlerinden ve kahvelerinden tadıp, satın alabileceğimiz bir yöresel mağazaya uğruyoruz. Sonrasında tarihi Abbara geçitinden geçerek eski çarşılara çıkıyoruz. Mardin’in daracık koridor sokaklarından geçerek, şehrin simgesi haline gelen Ulu Cami’yi geziyoruz. Burada alacağımız fotoğraf molaları sonrası yöresel lezzetleri alabileceğimiz restorantımız da vereceğimiz öğle yemeği sonrası Mezopotamya Ova’sına hakim bir tepenin üzerine kurulmuş, Mardin şehrinin tam ortasına inşaa edilmiş Ulu Cami; Selçuklu, Osmanlı, Akkoyunlu gibi medeniyetlerin sanat etkisinde kalmış ve ince taş işlemelerle zamana direnen bir yapıdır. Burada yapacağımız gezi sonrası hemen yan tarafında bulunan ve muhteşem Mezopotamya ova manzarasına karşı çay ve kahvelerimizi yudumluyoruz ve günü sonlandırıyoruz. Akşam yemeği ve konaklamamız ise Hilton Garden Inn otelimizde.

3. Gün

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında yol üzerinde İsa’dan sonra 5. yüzyılda inşa edilen Deyrulzefaran Manastırı'na geçiyoruz. Burası 1932’ye kadar 640 yıl boyunca Süryani Ortodoks patriklerinin ikametgah yeri olarak kullanılmış bu yapı aynı zamanda muhteşem mimarisi ile de dikkat çekmektedir. Burada yapacağımız gezi sırasında Süryani kahve ve şaraplarından da tatma fırsatını buluyoruz. Daha sonra Mardin için söylenen “Gündüz seyranlık, gece gerdanlık” sözünü tescillercesine güzel Mardin fotoğrafları çektikten sonra Mezopotamya ovasının düzlüğüne doğru devam ediyoruz. Mezopotamya’nın önemli gezi noktalarından olan ve bölgenin Efes’i olarak bilinen Dara antik Kenti’ne varıyoruz. Köy içindeki su kanallarını ve devasa su sarnıcını görüyoruz. Köyün tarihsel zenginliği ve sıcak kalpli köy çocukları aklımızda kalacak. Dara Antik Kentinde bazı yerleri (Nekropol ve Zından) panoramik olarak gördükten sonra buradan ayrılıyoruz ve öğle yemeği molası için Mardin merkeze hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi serbest olarak aldıktan sonra son noktamız olan ve Mezopotamya ovasına karşı bir seyir terası niteliğindeki Kasımiye Medresesi'ne doğru hareket ediyoruz. Kasımiye Medresesi Akkoyunlu Hükümdarı Cihangir’in oğlu Kasım tarafından yaptırılan, dönemin El Cezeri gibi önemli bilim adamlarına ev sahipliği yapmış ve yetiştirmiş önemli bir medresedir. Medrese içerisindeki mimari ve tarihi değerleri deneyimli rehberinizden aldığımız bilgiler ışığında edindikten sonra buradaki anlamlı gezimizi sonlandırarak    Mardin merkeze hareket ediyoruz.

Mardin merkezde vereceğimiz serbest zaman sonrası Mardin’e veda ederek, Diyarbakır Havalimanı’na ulaşıyoruz ve İzmir’e geri dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. En geç 20.35 ‘te check in ve boarding işlemlerimizi tamamladıktan sonra Sun Express Havayolları XQ 9283 sefer sayılı uçuş ile 22.40 ‘da İzmir’e hareket ediyoruz. Tahmini olarak 00.45’de İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na ulaşıyoruz. Siz değerli misafirlerimizle bir başka organizasyonumuzda buluşmak üzere vedalaşıyoruz. 


 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Sun Express Havayolları ile İzmir -Diyarbakır - İzmir gidiş dönüş Uçak biletleri
 • Hilton Garden Inn Hotelde 2 gece konaklama
 • Otelde alınan Sabah kahvaltısı (2) - Akşam yemeği (2)
 • Programda belirtilen tüm turlar ve geziler
 • AryumTur Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • Seyahat Sigortası
 • Havalimanı vergileri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • İlk gün yolda alacağımız sabah kahvaltısı
 • Tüm öğle yemekleri
 • Tüm içecekler
 • Müze, ören yeri ve milli park giriş ücretleri
 • Otelde yer alan mini bar ve ekstra harcamalar
 • Yeni gündeme gelen ve otelde bireysel ödenecek olan konaklama vergisi
   
 • Acenta ve rehber gerekli gördüğü taktirde tur programını ,yol güzergahını   değiştirme hakkına sahiptir.